top of page

Birleşik Krallık

 Batı Avrupa'nın kuzeybatısında Britanya Adaları'nda bulunan bir ada ülkesidir. Enlemi 49 °-59 ° ve Boylamı 8 °-2 ° arasındadır. Birleşik Krallık, Kuzey Atlantik ile Kuzey Denizi arasında uzanır ve Büyük Britanya ile İrlanda'nın kuzeyi olmak üzere Britanya Adaları'nın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.[1] Fransa'nın kuzeybatı kıyısından 35 km uzaklıkta Manş Denizi ile ayrılmaktadır ve Ayrıca İrlanda ile 499 km'lik sınırı paylaşmaktadır.

İklim

 Birleşik Krallık'ın iklimi oldukça ılımandır. 38 ° C'nin üstünde veya -18 ° C'nin altında aşırı sıcaklıklar olmasına rağmen, sıcaklıklar çok nadiren yükselir. yaz günleri İklim yumuşaklığı temel olarak sıcak suları Avrupa'nın batı kıyısına getiren Kuzey Atlantik Akıntısı'nın (Körfez Akıntısının devamı) etkisi ile açıklanmaktadır. Bu enlemlerde, batıya rüzgarlı ulaşım hakimdir ve böylece Atlantik Okyanusu'ndan yaz aylarında serin hava, kışın sıcak hava gelir.

Sıcaklık farkları çok küçük olmasına rağmen, kışlar İngiltere'nin batı kıyısında doğuda olduğundan daha sıcaktır. Scilly Adaları'nda, Büyük Britanya'nın en güneybatısında ve kuzeybatı Galler'deki Holyhead'de, ortalama Ocak sıcaklığı 7 ° C, Londra'da - sadece 5 ° C ve doğu kıyılarının çoğunda - 4 ° C'nin altında. benzer sıcaklıklarda, soğuk, nemli rüzgarların soğuk Kuzey Denizi'nden esdiği doğu kıyısı boyunca kuzeye doğru hareket ettiğimiz için kışlar daha az elverişlidir.

Don ve kar, özellikle yüksek irtifalarda nadir değildir, ancak ovalarda, normal kış aylarında, 0 ° C'nin altındaki sıcaklıklar yılda sadece 30-60 gündür ve kar sadece 10-15 gündür. Londra'da kar yılda sadece 5 gün boyunca yerde yatıyor.

En yüksek yaz sıcaklıkları güneydoğuda belirtilmiştir. Londra'da ortalama Temmuz sıcaklığı 17 ° C, Scilly Adaları 16 ° C, Holyhead 15 ° C ve İskoçya'nın kuzey kıyısında 13 ° C'den düşüktür.

Normal yıllar boyunca, İngiltere'nin tüm bölgelerine tarımsal işler için yeterli yağış ve bazılarında dağlık bölgeler onlar bile gereksizdir. Yağışlarda mevsimsel ve yıllık dalgalanmalar önemsizdir, kuraklık nadirdir.

Yağışların çoğu Birleşik Krallık'ın batısında, doğuda nispeten azdır. Londra'da yıllık ortalama yağış miktarı sadece 610 mm, Düşük Britanya'nın çoğunda - 760 mm'ye kadar ve Yüksek Britanya'nın bazı kısımlarında - 1020 mm'ye kadar. Orta Galler yılda ortalama 1.525 mm yağış ve Göller Bölgesi ve İskoçya'nın batı dağlık bölgelerinin (Birleşik Krallık'ın iç kısımlarındaki en ıslak yerleri) 2.540 mm'den fazladır.

Yağışların çoğu, sürekli yağmur yağan yağmurlar şeklinde değil, yağışlar şeklinde görüldüğünden ve güneşin yılda birçok gün gösterilmemesi nedeniyle bulutlu hava hakimdir.

Bu enlemlerde, yaz günleri uzun ve kış günleri çok kısadır. Ocak ayında, İngiltere'nin güney kıyısı günde ortalama iki saat güneş ışığı alır ve nadiren Birmingham'ın bir buçuk saatten fazladır. Uzun Temmuz günlerinde bile güney sahili ortalama olarak, sadece yedi saat güneş ışığı alır ve ülkenin kuzey kısmı günde beş saatten az alır. Güneş ışığı eksikliği sisli bulutlardan çok bulutlu bulutlara bağlıdır.

Geçmişin ünlü Londra sisleri, meteorolojik koşullar nedeniyle değil, binaları ısıtmak için kömür yakmaktan kaynaklanan yoğun duman nedeniyle şehri kuşattı. Bununla birlikte, ıslak ıslak sis Londra'da yılda ortalama 45 gün, özellikle Ocak ve Şubat aylarında kaydedilmektedir ve çoğu limanda her yıl 15 ila 30 sisli gün vardır ve sis tüm trafiği birkaç gün veya daha fazla felç edebilir.

Coğrafya

 Büyük Britanya, en büyükleri olan Britanya Adaları'nda bulunur. Büyük Britanya, İrlanda (ülke adanın kuzeydoğu bölümünü içerir), Hebrides, Orkney ve Shetland adalar, ada Anglesey; ve 244 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. İngiltere'nin toplam alanın% 54'ünü oluşturduğu km, İskoçya -% 31, Galler -% 8.4, Kuzey İrlanda -% 5.6. İngiltere ayrıca resmi olarak kontrol eder man Adası İngiltere ve İrlanda arasında, Kanal Adaları Fransa kıyılarında (Jersey ve Guernsey), Atlantik Okyanusunda St. Helena, Amerika'da - Cayman, Falkland Adaları ve diğerleri. Tek kara sınırı Büyük Britanya (Kuzey İrlanda) ile İrlanda Cumhuriyeti arasındadır ve 360 \u200b\u200bkm'dir. İngiltere'nin güney kıyılarından uzaklık kuzey noktası İskoçya 960 km uzunluğundadır ve İngiltere'nin doğu kıyısı ile Batı Galler arasında 480 km'dir.

İngiltere kuzey ve batıda Atlantik Okyanusu, doğuda Kuzey Denizi ve batıda İrlanda Denizi ile yıkanır ve İngiltere Avrupa kıtasındaki en yakın komşularından bir boğazla ayrılır. ingiliz kanalı ve en dar kısmı Pas-de-Calais (32 km). Büyük Britanya'nın güney ve güneydoğu kısımları, tepelere ve dağlık alanlara bölünmüş ovalardır. Adanın batı kesiminde bulunan Galler'nin neredeyse tamamı işgal altında Kambriyen Dağları. Pennines İngiltere'nin kuzey kesiminde, kuzeyden güneye uzanan ve batıda Lancashire Ovası'nı doğuda Yorkshire Ovası'ndan ayıran bir yapıdır. Coğrafi olarak, İskoçya üç bölümden oluşur: Güney Yaylaları, nüfusun çoğunun yaşadığı Orta Ovalar ve tüm Britanya Adaları - dağın en yüksek noktası olan Yaylalar - dağ Ben Nevis (1343 m). İngiltere'deki en yüksek nokta Scofell Zirvesi (964 m) ve Galler - Snowdon Dağı'dır (1085 m).

İngiltere, en büyüğü Galler dağlarından kaynaklanan Severn (354 km) olan birçok nehir tarafından geçilir, Thames Ülke nüfusunun beşte birinin yaşadığı havzada (346 km) ve Trent (297 km). Geçmişte, adaların önemli bir kısmı buzullarla kaplıydı, geri çekilmesinden sonra, özellikle İskoçya'da ve İngiltere'nin kuzey batısında, Göller Bölgesi'nde birçok göl oluşturuldu. En çok büyük göl Büyük Britanya - Loch NeyKuzey İrlanda'da, Belfast'a 20 km mesafede ve 396 metrekarelik bir alana sahiptir. km. İskoçya'da en büyük göller Loch Lomond (71 sq. Km) ve Loch Ness (65 sq. Km). Birleşik Krallık'ın önemli bir kısmı ekilebilir arazi ve meralar tarafından işgal edilirken, ormanlar bölgenin sadece% 9'unu oluşturmaktadır.

bottom of page