top of page

Birleşik Krallık ekonomisi, nominal olarak dünyanın beşinci büyük ve satınalma gücü paritesi bakımından dokuzuncu büyük ekonomisi olup Avrupa Birliği'nin de ikinci büyük ekonomisidir.

İngiltere dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasılası 22,907 sterlindir. Karma pazar ekonomisinin hâkim olduğu ülkede serbest pazar prensiplerinin de yer yer uygulanması söz konusudur. Son derece gelişmiş bir toplumsal refah altyapısı vardır.

İngiltere, parçası olduğu Birleşik Krallık’ın da lokomotif ekonomisidir. Birleşik Krallık, kişi başına düşen gayrısafi yurtiçi hasıla itibariyle dünyanın en güçlü 18’inci ülkesidir. İngiltere kimya ve ilaç endüstrisinde ve silah endüstrisi, havacılık ve uzay sanayi, yazılım üretimi gibi teknik endüstrilerde liderdir. Londra Borsası, Avrupa’nın en büyük borsasıdır. Avrupa’nın en büyük 500 şirketinin 100’ü İngiltere merkezlidir. Londra Avrupa’nın en büyük ve 2014 rakamlarına göre dünyanın en büyük ikinci finans merkezidir. 

 

Pound İngiliz sterlini, Birleşik Krallık'ta kullanılan para birimidir. İngiltere ve Galler bölgesinde resmî olan tek bankası Bank of England'dır. Ayrıca İskoçya ve Kuzey İrlanda'da da yine Bank of England gibi RBS (Royal Bank of Scotland), Bank of Scotland ve Clydesdale Bank gibi sterlin banknotları basmaya yasalarca yetkili başka bankalar vardır.

 Uluslararası para kodu “GBP”dir (Great Britain Pound). İskoç sterlini (Bank of Scotland) "İskoçya Merkez Bankası"RBSClydesdale Bank gibi bankaların bastığı banknotları taşıyan İngiliz sterlini'nin alt para birimi) ve diğer bankalarının basılı olduğu banknotları yurt dışında döviz büroları ve İngiliz turistlerin sık olduğu yerler kabul eder, başka yerler sadece İngiliz sterlini alır. Ayrıca İngiltere'nin yurt dışında, Avrupa ve Dünya genelinde deniz aşırı bölgeleri vardır, bunlardan GuernseyJerseyFalkland AdalarıMan Adası ve Cebelitarık sterlini çok ünlüdür, ve onların da ayrı ayrı bankaları vardır. Aynı zamanda İngiltere'nin Kıbrıs'taki hava üsleri olan Ağrotur ve Dikelya Hava Üsleri de vardır, ama onlar Kıbrıs Cumhuriyeti gibi Avrupa para birimi olan Euro'yu (€) kullanır.

 İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasıyla birlikte İngiliz Sterlini; Amerikan doları, Avrupa Para Birimi EuroJapon Yeni, Çin Yuanı ve Hint Rupee'si olumsuz yönde etkilenmiştir. Ama, bununla birlikte İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalmak isteyenlerin protestolarının İngiliz Ekonomisi'ne Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) sonrasında bile daha çok katkıları olacaktır.

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı, Birleşik Krallık için göçmenlikhegemonya, mülteci ve irtica kararı için çok olumlu bir karardır. Şayet, Birleşik Krallık para biriminin (£: İngiliz sterlini'nin) şu anda çoğunlukla yükselmesinin nedeni göçmenlik, hegemonya, mülteci ve irtica için izlediği sıkı politika ve Birleşik Krallık Hükümeti'nde elde edilen kurallara uygunluk ve gelir parasıdır.

 İngiltere Merkez Bankası (Bank of England), Birleşik Krallık Hükümeti'nin soygunculukkara para basma ve dolandırıcı matbaahaneler geçirme olayları ve Birleşik Krallık'ta sürekli kamuoyunda yayınlanan soygunculuk olayları ve Brexit üzerine 50 sterlinlik John Watson'un üzerinde bulunduğu banknotları kaldırma kararı almıştır. Şu anda açıklanmamasına rağmen bu bilgiler yakında en kısa zamanda İngiltere, tüm Birleşik Krallık ve dünya kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

İngiltere hakkında daha fazla güncel ekonomik bilgi için bağlantıya tıklayınız.
 

bottom of page