top of page

İngiltere Ticari Vize Hakkında

 

İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi  Evraklarına İlişkin

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısı/konferansa katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım veya akademik araştırma amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken İş Ziyaretçisi Vizesi (Business Visitor Visa, akademisyen-doktor ve diş hekimleri dahil) kısa süreli tek ya da çok girişli olan bir vize türüdür. Ancak İngiltere’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenini belgelerle beyan etmesi halinde kişiler Uzun Süreli İngiltere vizesine başvuru yapabilirler. Uzun süreli İngiltere vizesi için 1 yıllık-2 yıllık-5 yıllık-10 yıllık süreli İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizesi ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur. 

Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği üyesi olmaması sebebiyle, İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi schengen özelliği taşımamasından ötürü İngiltere seyahati devamında ‘Schengen Bölge Üyesi’ bir ülkeye geçiş yaparken Schengen Vizesi almaları gerektiği dikkate alınmalıdır.  

İngiltere Birleşik Krallık seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların, İngiltere’ye ticari amaçlarla  giriş yapabilmeleri için İş Ziyaretçi Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere İş Ziyaretçi Vize işlemlerinden muaftırlar.

 

İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

 

İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulunması gerekmektedir. İngiltere İş Ziyareti Vize başvurusunun İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan tüm destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi mecburidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi önemlidir. Her tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzası bulunmalıdır.

 

PASAPORT

 • Temdit süresi seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı.

 • Eski pasaportların birlikte sunulması önemlidir.

 

DAVETİYE

 • İngiltere’de davet eden kurum/kişi veya kuruluş tarafından Davetiye Mektubu hazırlanmalı.

 • Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve İngiltere’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermeli.

 • Davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmeli. Davetiye orijinal ve antetli kağıda, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

 • Davet eden kişinin vatandaşlık belgelerinin fotokopileri ile birlikte.

 • Bir ticari organizasyon veya fuara katılım nedeniyle olması halinde; davetiye, giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyona katılımını gerektiren tüm bilgileri içeren dokümanlar  sunulmalı.

 

FİNANSAL DÖKÜMANLAR

 • İngiltere seyahatini karşılayan maddi kaynağın karşılığı olan bakiyenin şahsi banka hesabında (Euro/GBP/ USD) görülmesi gerekmektedir. Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli)

 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu

 • Çalıştığı Kurum/Şirket tarafından, İşveren Yazısı: çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte.

 

MESLEK İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR

 • Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı:  detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü 

 • Kişi Şirket Sahibi ise; Ticaret Sicil Kaydı: işyerinin sahibi adına düzenlenmiş, şirketin faaliyet bilgileri içermeli. İngilizce Faaliyet Belgesi, şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınır.

 • Kişi Emekli ise; Emekli Maaş Hesap Cüzdanı (son 3 aylık döküm) ve Emeklilik Kartı fotokopisi ile birlikte.

 • Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis mesleklerinden birine mensup olması durumunda; Mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı  

 

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN EK EVRAKLAR

 

İngiltere ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtilmektedir. 

 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi ile birlikte.

 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.

 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)

 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu

 • Otel Rezervasyonu

 • Detaylı İngiltere İş Gezi Programı

 

ONLİNE İNGİLTERE  VİZE BAŞVURUSU

 

Online İngiltere Vize Başvuru Formu (VAF1C Başvuru Formu):

 • İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce resmi web site üzerinden “Register an Account” bölümünden hesap oluşturarak, başvuru yapılacak vize kategorisi üzerinden online İngiltere Vize Başvuru Formu doldurulmalı.

 • Online İngiltere vize başvurusunda; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce yanıtlanmalı.

 • ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir

 

İNGİLTERE VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

 

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere İş Ziyareti Vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir.
İş ziyaretçi vize randevusu için resmi web site online başvuru sayfasında yer alan “Book Appointment” bölümünden, fiziksel başvurunun gerçekleştirilebilmesi için Türkiye’deki İngiltere Vize Başvuru Merkezi sayfasına yapılan yönlendirme ile online randevu alınır. İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirden müracaat yapılmalıdır. Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir’dir.

 

BİOMETRİK VERİ ALIMI

 

İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvurusu için kişisel biyometrik bilgilerin (parmak izi- yüz fotoğrafı-imza) ibrazı gereklidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezinde mutlaka bulunmalıdır.

 

RANDEVU SAATİNİ BELİRLEME SERVİSİ (Prime Time Appointment Service)

 

İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvuru randevusunu çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlamanızı sağlar. Ek ücret karşılığı verilen bu hizmetten İngiltere Vize Başvuru Merkezi İstanbul,  İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ankara ve İngiltere Vize Başvuru Merkezi İzmir’den başvuru yapanlar faydalanabilmektedirler.

 

ÖNCELİKLİ İNGİLTERE VİZE HİZMETİ  

 

İngiltere İş Ziyareti Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

 

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli İngiltere Vize başvuru işlemleri hizmeti ile İngiltere Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. İngiltere İş Ziyaretçi Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres İngiltere Vize Servisi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.  Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler. 

 

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Ticari Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

İngiltere seyahatim için Hangi İngiltere vizesini almalıyım?

 

Başvuru yapmanız gereken İngiltere vizesi türü, İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edeceğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İngiltere’de bulunan akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret edecekseniz aile / arkadaş ziyareti vizesine, bir iş toplantısına ya da fuara katılacaksanız ticari vizeye, turistik amaçlı bir gezi planlıyorsanız turistik vizeye başvurmanız tavsiye edilmektedir.

 

İngiltere vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

 

İngiltere vizesine şahsen başvurmanıza gerek yoktur. Sizin adınıza başvurmak üzere temsilci ya da acente yetkilisi atayabilirsiniz. Ancak biyometrik verilerinizin alınacağı randevuya bizzat katılmanız gerekmektedir.

 

İngiltere ticari vize alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

 

İngiltere ticari vize başvurularınızda en önemli evrak İngiltere’de bulunan ve sizi ticari sayılan bir faaliyet için İngiltere’ye davet eden firmadan alacağınız davetiye mektubudur. Bu davetiye mektubu sizi İngiltere’ye davet eden firmanın antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olacak şekilde hazırlanmış olmalıdır.

 

İngiltere vizesi başvurum ne zaman sonuçlanır?

 

İngiltere vizesi başvurunuzun sonuçlanması, İngiltere Konsolosluğu’nun dönemsel yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre genellikle 15 gün ile 21 gün arasında değişmektedir.

 

İlk defa İngiltere vizesi başvurusu yaptığımda en fazla kaç aylık İngiltere vizesi alabilirim?

 

İngiltere vizesi başvurularınızla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verecek ve süresini belirleyecek kurum yalnızca İngiltere Konsolosluğu’dur. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vizesi için ilk kez başvuran kişilere genellikle 3 ay geçerli vize vermektedir. Daha sonraki başvurularda bu süre daha uzun olarak verilebilmektedir.

 

İngiltere vizesi başvurusu yapılabilmesi için pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

 

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vizesi için yapacağınız başvurularda seyahatinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli pasaportla yapılan başvuruları kabul etmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan daha kısa ise bu pasaport ile İngiltere vizesi başvurusunda bulunmamanız tavsiye edilmektedir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. ingilterekonsoloslugu.net web sitesinin, İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

 

İngiltere Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

 

İngiltere Konsolosluğu sizden her zaman ek evrak veya bilgi talebinde bulunabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında istenilen evrak veya bilgiyi konsolosluğun belirlediği süre içinde iletmeniz gerekecektir

bottom of page