top of page

İngiltere'de Master Yapmak / İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

  İngiltere'de yüksek lisans eğitimi almak, iş dünyası ile doğrudan bağlantı kurmak ve kariyer gelişimi için büyük bir fırsattır. İngiltere'de üniversiteler uluslararası öğrencilere çok yüksek kalitede ve tüm dünyada geçerliliği olan 50,000 den fazla yüksek lisans programı sunuyor. Bir yılda tamamlanabilen bu programlar yurtdışında ve İngilizce dilinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk tercihi.

İngiltere'de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak 1 yıl, yarı zamanlı olarak 2 yıl sürer. 9 ay uygulama+3 ay tez bölümünden oluşur. 10-20 bin kelime uzunluğundaki tezinizi derslerin bittiği yaz, ya da daha sonraki bir tarihte teslim etmeniz beklenir. Yüksek lisans derecesi, sınavlar ve yüksek lisans tezi değerlendirildikten sonra alınır.

Master programları genelde sınıflarda bulunan az sayıda öğrencinin derse aktif katılımlarının beklendiği bir sistemle eğitim verirler. İngiliz eğitim sisteminde ve özellikle yüksek lisans seviyesinde grup halinde çalışmak, projeler hazırlamak ve sunum yaparak bilgilerinizi diğer öğrencilerle paylaşmak oldukça önemlidir.

Yüksek lisans seviyesinde en yaygın akademik ünvanlar şunlardır: MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws).

Taught Master, öğretilen master dışında bir de Research Master yani araştırma masteri seçeneği vardır. Öğrenciler derslere girmek yerine bir eğitmenin gözetiminde kendi başlarına araştırma yaparak 30-40 bin kelime uzunluğunda bir tez hazırlarlar. Bunun sonucunda kazanılan ünvana MRes (Master of Research) adı verilir.

Yüksek lisans programları içinde en zoru MPhil (Master of Philosophy)'dir. Hakkında bilgisi olmayanların felsefe masteri sanarak yanılgıya düştükleri bu program herhangi bir konuda tam zamanlı 2 yıl süren bir eğitim gerektirir. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler Türkçe'de çoğunlukla doktora olarak bilinen PhD (Doctor of Philosopy) ünvanını almak üzere eğitimlerine devam etmeyi seçebilirler. Ve beraberinde 3 yılda Phd mezunu olabilirler.

İngiltere'de herhangi bir master programına katılmak için İngilizcenizin proficiency ya da advanced seviyesinde olması gerekmektedir. Bunun yanında iyi bir diploma notu ortalaması ve mümkünse başvurduğunuz alanla ilgili olabilecek diğer eğitim belgeleri - sertifikalar gibi belgeler gerekmektedir.

Eğer diğer kriterleriniz uygunsa fakat İngilizcenizin yeterli olduğunu düşünmüyorsanız ya da mezuniyet not ortalamanız yeterli değilse veya başka eksik noktalarınız varsa, bir pre-master programına başvurmak sizin için en doğrusu olur. Pre-Master programını mevcut akademik başarı durumunuzu yükseltmek ve daha iyi programlar tarafından kabul edilmek için bir alternatif olarak da değerlendirebilirsiniz.

İngiltere Yüksek Lisans Kabul Koşulları 

 

 Mezun olduğunuz bölümden aldığınız derslerin yüksek lisans programına uygunluğu üniversitelere göre değişmektedir.

Kabul koşulları aynen lisans programlarının kabul şartlarına benzemektedir. Temel olarak yine iki kategoride değerlendirilir:

 1. Akademik Başarı

 2. İngilizce yeterlilik

İngiltere'de Yüksek Lisans İçin Gerekli Belgeler:

 • Diploma (ilk başvuru için henüz okuyan örgencilere gerekli değildir)

 • Üniversitedeki notlarınızın dökümü (transkript)

 • İngilizce yeterlilik sınavı sonucu genelde IELTS veya TOEFL sınav sonucu istenmekle beraber, bazı kurumlar CPE ve CAE sınavını da kabul etmektedirler. Üniversiteler IELTS'den minimum 6.5 veya TOEFL'dan minimum 233 istemektedirler bazı okullarda IELTS 6 veya TOEFL'dan minimum 213 isteyebilmektedir

 • Akademik referans (2 tane veya en az 1 akademik ve 1 iş referansı)

 •  Niyet Mektubu

 • CV

 •  Gerekiyorsa Portfolyo (Sanat ve dizayn bölümleri için)

 •  MBA için üniversitelerin çoğu 2 ya da 3 yıl belli bir iş tecrübesi isteyebilmekle birlikte iş tecrübesi olmadan alan üniversiteler mevcuttur

 • Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.

 

İngiltere Yüksek Lisans Başvurusu

 

 Başvurular kurumlarca bireysel olarak değerlendirilir ve her kurumun belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Bu tarihler kurumların prospektüslerinde belirtilir, fakat genelde yüksek lisans programına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başlar. Başvurunuz kuruma ulaştıktan sonra genellikle dört hafta içinde cevap gönderilir. Başvurduğunuz programa kabulünüz iki teklif çerçevesinde gerçekleşebilir:

Şartsız kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, başvuru koşullarını karşıladıkları takdirde şartsız kabule hak kazanırlar.

Şartlı kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.

Öğretim ücreti ve yaşam masrafları üniversitelere göre farklılık gösterse de, ortalama olarak yıllık öğretim ücreti şöyledir:

 • Sanat ve Sosyal Bilimler £9.500-12.000 GBP

 • Fen ve Teknik Bilimler £10.000-14.000 GBP

 • Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik £14.000-20.000 GBP

 

İngiltere'de Ekonomik Yüksek Lisans Seçenekleri

 

 İngilizce Seviyenizin ya da Üniversite not ortalamanızın İngiliz üniversitelerinde yüksek lisans yapmak için yeterli olmadığını düşünüyorsanız ya da maliyetler sizin için çok yüksek ise İngiltere de farklı alternatiflere sahipsiniz. Genellikle Londranın merkezinde bulunan kolejlerde eğitiminizi tamamlayıp, yüksek lisans diplomanızı üniversiteden alabilirsiniz.

KOLEJ ARACILIGI İLE YÜKSEK LİSANS YAPMANIN AVANTAJLARI

 1. Londranın merkezinde eğitim alma imkânı bulabilirsiniz.

 2. 1- 1,5 sene sürecek yüksek lisans derecesi için normal üniversitelerde minimum 10 bin GBP civarında bir tutarı ödemek yerine, ortalama 4500 GBP ödeyerek yüksek lisans diploması edinebilirsiniz.

 3. Üniversitelere göre daha küçük sınıflarda eğitim imkânı elde edebilirsiniz (Seçilecek bölüme göre 24/75 arası – Normal üniversitelerde bu rakam 100-150 arasıdır)

 4.  Esnek kurs başlangıç tarihleri: Yılda 2-4 kez.

 5.  İş tecrübesi olmaksızın MBA yapabilme imkânı elde edebilirsiniz.

 6.  İngilizce + Pre – master + yüksek lisans şeklinde eğitim sürecinizi tek okulda kombine ederek, okul değişikliği yapmadan eğitim sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

 7. Bazı kolejlerde yasal olarak part time çalışma izni verilmektedir.

bottom of page